Filmowo-muzyczne powitanie Roku Małpy z Festiwalem Pięć Smaków
Portal japonia-info.pl i nasz facebookowy fanpage – Japonia.Nihon – objęły patronatem mediowym Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Organizatorzy Festiwalu tradycyjnie już zapraszają na wspólne przywitanie azjatyckiego Nowego Roku. 6 i 7 lutego, w weekend poprzedzający księżycowy Rok Małpy, w Muranowie i Hybrydach będzie bardzo japońsko!

Dalekowschodni Nowy Rok jest świętem ruchomym, obchodzonym według kalendarza lunarnego. W 2016 początek nowego roku księżycowego wypada w poniedziałek, 8 lutego – to wtedy Rok Owcy przechodzi w Rok Małpy. Wydarzenie to powitane zostanie wyjątkowym filmowo-muzycznym programem przygotowanym w ramach cyklu Radio Azja.

6 LUTEGO: CZĘŚĆ FILMOWA (KINO MURANÓW, UL. ANDERSA 5)
Tego wieczoru zaprezentowane zostaną dwa znakomite japońskie filmy, entuzjastycznie przyjęte przez publiczność 9. edycji Pięciu Smaków.
20:30 – KOT DO WYNAJĘCIA, REŻ. NAOKO OGIGAMI
Koty są, jak wiadomo, lekiem na całe zło. Sayoko zakłada wypożyczalnię, oferującą puchatą kulkę żywego szczęścia ludziom, którym coś leży na sercu. Czy jednak jej samej nie doskwiera samotność?

Ciepły film Naoko Ogigami został wybrany do noworocznego programu przez widzów Pięciu Smaków w specjalnym, pofestiwalowym głosowaniu online.

Kot do wynajęcia
Kot do wynajęcia, reż. Naoko Ogigami

Po filmie organizatorzy zapraszają na noworoczną lampkę wina.

23:00 – 0,5 MM, REŻ. MOMOKO ANDO
Sawa to energiczna młoda kobieta opiekująca się starszymi osobami. Jej metody są niekonwencjonalne, ale to poza pielęgniarskim regulaminem można znaleźć klucz do drugiego człowieka. Zwłaszcza, gdy obie strony są niezwykle uparte. Pełna humoru i melancholii opowieść o przełamywaniu pokoleniowych i międzyludzkich barier.

W programie 9. Pięciu Smaków film Momoko Ando był prezentowany w konkursowej sekcji Nowe Kino Azji. Festiwalowe People’s Jury przyznało filmowi nagrodą główną „za lekkość opowiadania o zderzeniu pokoleń i samotności, błyskotliwe poczucie humoru, charyzmatyczną bohaterkę – świetną kreację aktorską Sakury Ando!”.

0,5 mm
0,5 mm, reż. Momoko Ando

Obie projekcje w języku japońskim, z polskimi i angielskimi napisami.

7 LUTEGO: CZĘŚĆ MUZYCZNA (KLUB HYBRYDY, UL. ZŁOTA 7/9)

20:00 MALTESE ROCK
Wbrew swojej nazwie, gwiazda wieczoru nie gra rocka ani nie pochodzi z Malty. Maltese Rock to grupa z Okinawy, najbardziej wysuniętej na południe japońskiej wyspy. Kapela powstała w 1997 roku z inicjatywy Morito, kompozytora i autora tekstów. Jej twórczość łączy punk-rock, blues i folk z tradycyjną muzyką z Okinawy (Okinawa minyo).

Najbardziej charakterystyczny dla brzmienia zespołu jest niski, grobowy głos Morito, w porównaniu z którym wokal Toma Waitsa wydaje się być pełen słodyczy. Eklektyczne kompozycje, balansujące między japońską muzyką uliczną i klasycznym punk-rockiem, zaskakują nieoczekiwanymi zmianami tempa oraz nastroju.

Muzycy zespołu są silnie zaangażowani w działania lokalne na Okinawie, m.in. mieli swój wkład w rewitalizację zabytkowego targu Sakaemachi w mieście Naha, pełniącego rolę alternatywnego centrum kultury.

W grudniu 2015 roku ukazała się ich najnowsza płyta zatytułowana „Downtown Parade”.

Maltese Rock
Maltese Rock

19:00 SKADYKTATOR I JEGO KOSMICZNE COMBO
Przed gośćmi z Japonii wystąpi SkaDyktator i Jego Kosmiczne Combo ze specjalnym repertuarem zainspirowanym muzyką Dalekiego Wschodu. SkaDyktator gra ska, jazz, rocksteady, reggae, zaskakując żywiołową improwizacją i spontanicznością koncertu.

Skadyktator
Skadyktator

BILETY:
film: 18 zł – bilet na pojedynczy seans w Muranowie – dostępne online oraz w kasie kina
koncert: 30 zł – w przedsprzedaży, wyłącznie online, 35 zł – w dniu koncertu, w Hybrydach
całość: 55 zł – pakiet na filmy i koncert – dostępny tylko online

 

Projekt współfinansuje m. st. WarszawaTrochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz - żadne z pól nie jest obowiązkowe, ale (oprócz treści) podpis by się przydał ;-) Komentarze są moderowane ręcznie.