Długowieczni Japończycy
Japończycy powyżej setnego roku życia stanowią obecnie w całym kraju prawie 59 tys. osób, jak poinformowało wczoraj japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej. Ich liczba wzrosła od zeszłego roku o blisko 4,5 tys. Stałe zwiększanie się liczby stulatków w Japonii ma miejsce nieprzerwanie od 44 lat i co roku pada nowy rekord.

stary japończyk - japonia-info.pl

Sprengben [why not get a friend] / Foter / CC BY-NC-SA

Długowieczni Japończycy to w zdecydowanej większości  kobiety – ponad 87%.

Informację nt. liczby stulatków Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej rokrocznie w związku z ze zbliżającym się świętem seniorów – Dniem Szacunku dla Osób Starszych.

Warto przy okazji wspomnieć o sytuacji demograficznej Japonii. Japońskie społeczeństwo jest pod względem demograficznym najstarsze na świecie – posiada najwyższą proporcję liczby seniorów do osób młodych oraz jeden z najniższych na świecie współczynników urodzin. Właśnie potrzeba zdobycia funduszy na pokrycie kosztów opieki społecznej, rosnących w związku ze stałym starzeniem się japońskiego społeczeństwa była przyczyną kwietniowej podwyżki VAT-u, której konsekwencją był spadek PKB po II kw. 2014 r. Szacuje się, że w nadchodzącej dekadzie liczba Japończyków powyżej 65. roku życia przekroczy 40% liczby wszystkich mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Starzenie się społeczeństwa budzi poważne obawy odnośnie przyszłego wzrostu ekonomicznego Japonii, nie tylko na poziomie krajowym, ale przede wszystkim regionalnym. Już teraz pustoszeją całe wsie – starsze osoby umierają, a młodzi  przenoszą się do dużych miast. Aby chociaż częściowo zaradzić tej sytuacji i ściągnąć do siebie nowych młodych mieszkańców, lokalne społeczności oferują im szereg bonusów i udogodnień: darmową opiekę medyczną, pieniądze, prezenty w postaci ziaren ryżu lub zwierząt gospodarskich, szkolne obiady dla dzieci itp.

ikona wpisu: kirainet / Foter / CC BY-NC-SABądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz