Czy Fuji-san niedługo wybuchnie?
Czy Fuji może być kolejnym wulkanem, który wybuchnie? Tego obawiają się wulkanolodzy, zaskoczeni zarówno samą erupcją Ontake, jak i jej skutkami. Dlatego też ze zwiększoną uwagą przyglądają się wszystkim 110 czynnym wulkanom Japonii. Szczególnie, że przykład Ontake pokazał, iż duży wybuch może nie być poprzedzony żadnymi znakami ostrzegawczymi. Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej Fuji-san jest jednym z 47 wulkanów, których wybuch w najbliższym czasie jest najbardziej prawdopodobny.

hokusai - japonia-info.pl
źródło: Wikipedia

Już w lipcu tego roku zespół naukowców z Francji i Japonii wydał dokument, w którym ostrzegł, że w wyniku trzęsienia ziemi w Tōhoku (2011) ciśnienie we wnętrzu Fuji bardzo wzrosło i wskazał na zwiększone ryzyko wybuchu tego wulkanu. Wulkanolodzy oceniają, że ciśnienie w komorze wulkanicznej pod Fudżi może być nawet 1,6 megapaskali wyższe niż w 1707 r., kiedy to wulkan wybuchł po raz ostatni.

Ponieważ częstotliwość wybuchów Fuji to 200-300 lat, ostatnio coraz częściej pojawiają się rozważania dotyczące potencjalnej erupcji. Dyskusja na ten temat nasiliła się szczególnie po trzęsieniu ziemi w Tōhoku w 2011 r. (Tōhoku-chihō Taiheiyō-oki jishin, 東北地方太平洋沖地震).

Gdyby doszło do wybuchu, mógłby on pociągnąć za sobą ogromną liczbę ofiar śmiertelnych a wyrzucone przez wulkan dymy i popioły uniemożliwiłyby loty samolotów i mogłyby być przyczyną uszkodzenia licznych urządzeń elektronicznych. Z całą pewnością również wypływająca lawa zniszczy połączenia kolejowe i drogowe pomiędzy Tokio, Nagoją, Osaką i zachodnią Japonią. Poważne zagrożenie erupcją byłoby również powodem do ewakuacji co najmniej 750 tys. okolicznych mieszkańców.

Ponadto, jako siedziba bóstw (jedna z Trzech Świętych Gór, Sanreizan, 三霊山) i miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, góra co roku przyciąga rzesze turystów i pielgrzymów.

ikona wpisu: AlpsdakeCC 表示-継承 3.0Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz